صرفه جویی در مصرف نان

 بهترین راه برای صرفه جویی در مصرف نان پخت صحیح آن است . معلوم نیست که چرا راه حلهای به این سادگی هیچگاه مورد استفاده قرار نمیگیرند و مردم مظلوم برای همیشه باید با این قبیل مشکلات دست و پنجه نرم کنند ، یا با شاطر و نانوا درگیر شوند و یا این ناراحتی را در عمق جان خود فرو برند .

بهترین راه برای از بین بردن این معضل دادن گواهینامه پخت به هر شاطر و نانواییست که در مجاورت تنور قرار میگیرد . درست مانند گواهینامه رانندگی . این طرح باید از مدتی قبل به تمام نانواییها ابلاغ شود و مکانهای هم برای امتحان آنها مشخص شود و یا اینکه این امتحان توسط یک کارشناس خبره در یکی از نانواییهای محله برگزار شود که صد البته آموزشگاههایی هم لازم است تاسیس شود .

کمترین اهمیت این قضیه این است که نانواها سعی در پخت بهتر نان میکنند .

دیروز که به یک نانوایی بربری رفتم ملاحظه کردم که نزدیک ده عدد نان از تنور قبل مانده که نیمی از آن سوخته و نیم دیگر آن خمیر است و با این وجود هیچکس حاضر به خریدن آنها نبود و همه منتظر نان از تنور جدید بودند . البته گاهاً کسی پیدا میشد و بدلیل نداشتن وقت یکی از آنها را میبرد اما در اینجا مسعله فروش نان نیست و مسعله اصلی اتلاف وقت و ضایع شدن نان است . البته من که بسیار ناراحت شده بودم شروع به اعتراض و مشاجره با آنها کردم و حتی به شاطر گفتم که آمریکا و اسرائیل خیلی از این کیفیت نان شما خوشحال میشوند و شاطر گفت که این مسعله چه ربطی با آنها دارد که در پاسخ شاطر گفتم که این خود یک نوع ضربه زدن به اقتصاد کشور است . بهر حال مردم حاضر هم با من همصدا شده بودند و هر کس چیزی میگفت و چون شاطر اتحاد ما را دید دیگر جرات نکرد به بنده چیزی بگوید وگر نه بدشان نمیآمد که با من درگیر شوند .

دومین مورد صرفه جویی در نان نحوه ی نگه داری آن است . اگر مقدار نانی که تهیه نمودید بیش از مصرف روزانه است اضافه آنرا پس از خنک شدن در یک کیسه تمییز قرار داده هوای آنرا خارج نموده ، لبه ورودی آنرا پیچانده و در جا یخی یخچال و یا در فریزر قرار دهید دقت کنید که درب کیسه را گره نزنید تا بتوانید با خشک کردن آن ، چند بار دیگر هم از آن استفاده کنید . این نان را چند ساعت قبل از مصرف از محل یخ زدگی درآورده و در همان کیسه داخل سفره قرار دهید تا رطوبتی که مربوط به نان میشود به خوردش برود تا دوباره تازه و قابل استفاده گردد . البته بهتر است که قسمتهای خوب نان را فریز کنید بعنوان مثال ما دو طرف نان بربری را زودتر مصرف کرده و قسمتهای میانی آنرا که پخت بهتری دارد در جایخی یخچال قرار میدهیم و سعی هم میکنیم زمان آن طولانی نشود و هر چه زودتر نان فریز شده را مصرف کنیم . 

شما هم اگر مطلبی بنظرتان میرسد اضافه کنید و اگر سکوت اختیار کنید احساس میکنم پاک ناامید شده اید و تلاشی برای بهتر زیستن ندارید و آنگاه دیگر برای که و برای چه بنویسم ؟؟!!  

/ 2 نظر / 188 بازدید
رامهرمزی از ماهشهر

سلام و خسته نباشید استاد گرامی اولا در جواب به این امیر محمد شما دلتان میاید به استاد این حرفها را میزنید خداوند دلتان را روشن بگرداند دوما استاد من در اینترنت سایت شما و دکتر روا زاده را دوست دارم دکتر روا زاده حرف های جالبی در مورد طرز زندگی دارد سوما اگر سکوت کردیم و نظر نمیدهیم به پای تنبلی خودمان بگذارید و بس

رامهرمزی از ماهشهر

استاد شما که نوشتید بنایی میکنم یاد دامادمان افتادم بهش میگیم اچار فرانسه هر کاری را به نحو احسنت انجام میده ادم با این کارها احساس با ارزش بودن میکند و اعتماد به نفسش بالا میرود نخسته