20 مورد پوشش برای افراد چاق

مدت‌هاست که لباس‌ها فقط مخصوص افراد لاغر و متناسب تولید نمی‌شود و بسیاری از برندهای معروف دنیا، اقدام به طراحی لباس‌های زیبا و خوش‌برش برای افراد چاق یا دچار اضافه‌وزن کرده‌اند. البته همیشه ترجیح بر این است که وزن اضافه را با روش‌های صحیح کنار بگذاریم و اندام متناسبی داشته باشیم اما مادامی که برای این کار آمادگی نداشته و اقدامی نکرده‌ایم، نباید فقط لباس‌های گشاد و بی‌شکل بپوشیم و خودمان را از خوش‌تیپی محروم کنیم! درست است که لباس بر اندام متناسب زیبایی دوچندانی دارد اما اگر افراد چاق هم دقت بیشتری در انتخاب لباس کنند، مسلما می‌توانند از زندگی‌شان بیشتر لذت ببرند؛ فقط کافی است باید و نبایدهای این راه را بشناسند!

1. بلوز روشن مناسب شما نیست .
وقتی بالاتنه‌تان چاق‌تر است، رنگ بلوز انتخابی شما بهتر است تیره باشد و شلوار متناسب با اندام شما هم شلوارهای پاچه‌گشاد یا دامن‌های بلند است؛ استفاده از یک دستمال گردن با طرحی ساده، زیبابی لباس‌های شما را تکمیل می‌کند.

_ هوشمندانه لباس بپوشید
2. لباس گشاد ممنوع
اصلا مهم نیست که سایز شما xxxxL است یا کمتر و حتی بیشتر! لطفا طبیعی رفتار کنید و اینقدر اصرار نداشته باشید که اندام‌تان را بپوشانید. باور کنید با پوشیدن لباس‌های بزرگتر از سایز واقعی خودتان، شما لاغرتر نشان داده نمی‌شوید که هیچ، بلکه اطرافیان فکر می‌کنند خیلی چاق‌تر از این هستید! بهتر است هنگام انتخاب لباس، لباس‌های خوش‌دوختی پیدا کنید که با برش‌های متفاوت، شکست دید ایجاد کرده و باعث اعتماد به نفس شما شود. لباس‌هایی که به صورتی بدشکل و نامناسب از بدن آویزان می‌شود و برای شما گشاد هستند، تنها شما را از آنچه که واقعا هستید، بزرگ‌تر نشان می‌دهد. در عوض استفاده از لباس‌هایی که بدون احساس تنگ بودن در آن‌ها، برآمدگی و انحنای بدن شما را کمتر نشان بدهد مناسب‌تر است.

3. پیراهن کمردار را فراموش نکنید .
در پیراهن‌های کمردار، شما می‌توانید قسمت بالا و کمر خود را طوری تنظیم کنید که برآمدگی و انحنای بدن شما را کاملا درست و متناسب نشان بدهد: چسبیده و اندازه و متناسب بدن، اما نه خیلی تنگ. پارچه‌های نرم و لطیف، می‌تواند چاقی قسمت بالا و پایین بدن شما را بپوشاند، در حالی که پارچه‌های سفت و شق و رق، خطوطی غیر‌طبیعی ایجاد می‌کنند.
یقه هفت، با لبه برگرد یا بدون آن، هر 2 برای خانم‌هایی که بالاتنه بزرگی دارند، می‌تواند اثر مشابهی بگذارد.

_ پاهای چاق
4. کفش‌های بند‌دار نپوشید

وجود بند (نازک و پهن فرقی نمی‌کند!) روی قوزک پا، پایین ساق پا را درشت‌تر و بزرگ‌تر نشان می‌دهد. شما می‌توانید در عوض پاشنه‌های سه‌گوش و تو‌پر را امتحان کنید که ضخامت کف پا را با ماهیچه ساق پای شما متناسب و متعادل می‌کند و همچنین نسبت به پاشنه‌های بلند معمولی تکیه‌گاه بهتری برای شما ایجاد می‌کند.

5. ژاکت‌ها و پلیورهای بزرگ و شل نپوشید
یک پلیور بزرگ شما را بزرگ و چاق‌تر از آنچه هستید، نشان می‌دهد. بدترین ژاکت‌ها آن‌هایی هستند که روی کمر و بالای پاها خطوط و راه‌های برجسته‌ای دارند که باعث جلب توجه دیگران به آن قسمت‌ها می‌شود و خط کلی بدن شما را تفکیک و مشخص می‌کند.

6. رنگارنگ نپوشید!
بهتر است به جای این‌که رنگ بلوز و شلوارتان خیلی متفاوت باشد، لباس‌های هم‌رنگ یا رنگ‌های نزدیک به هم انتخاب کنید؛ در عوض دیگر اندازه شکم، نشیمنگاه، پهلو و ... توی ذوق نمی‌زند!

7. از پارچه‌های صاف و نرم استفاده نکنید!
اگر پهلو و پایین‌تنه‌تان چاق است، بهتر است به جای دامن‌های راسته با پارچه‌های نرم و لطیف، از دامن پلیسه استفاده کنید.

8. لازم نیست شلوارهای راسته را فراموش کنید
چه کسی گفته که شلوارهای راسته و چسبان فقط برای افراد لاغر است؟ اگر بالای پای چاقی دارید اما قدتان بلند است، یک تونیک با یک شلوار راسته کاملا برازنده‌تان خواهد بود.

_ بستن کمربند
9. کمربندتان را روی شکم‌تان نبندید!

این‌که دور کمر شلوار،‌ یک فضای خالی وجود دارد، دلیل بر این نیست که شما حتما باید کمربند ببندید؛ حالا اگر اصراری به استفاده از آن دارید، سعی کنید کمربندتان را زیر شکم، یعنی درست در انتهای تی‌شرت‌تان ببندید، زیرا فضای اضافه‌تری ایجاد می‌شود که کسی متوجه‌ آن نخواهد شد.

10. این‌قدر موهای‌تان را کوتاه‌ نکنید!
باور کنید یا نه، اندازه موها تاثیر زیادی برای لاغر یا چاق نشان دادن فرد دارد. آقایان بهتر است موهای‌شان را کمی بلندتر از حد معمول نگه دارند که خب این روزها هم مد است! در واقع باید موهای جلوی سر خود را بلندتر و کنار گوش‌ها و پشت سر را به اندازه متوسط، با یک خط ریش سایز متوسط، کوتاه کنید.خانم‌ها هم که هر قدر موهای‌شان بلندتر باشد، نه‌تنها زیباتر است، بلکه باریک‌تر نشان داده می‌شوند.

_ چگونه کشیده تر به نظر برسید؟
11. گردنبندهای کوتاه نبندید .

گردنبند شما هر قدر بلندتر بوده و رنگش روشن‌تر باشد، بیشتر جلب توجه کرده و یک خط عمودی فرضی روی اندام شما ترسیم می‌کند که توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. در ضمن اگر گوشواره‌های‌تان بلند باشد، ‌باعث می‌شود صورت‌تان لاغرتر نشان داده شود.

12. شلوارهای خمره‌ای نپوشید!
شلوارهایی که دمپای‌شان باریک‌تر است، بالای پا شما را حتی پهن‌تر و بزرگ‌تر از آنچه هست، نشان می‌دهند. در عوض می‌توانید از شلوارهای تمام راسته یا به اصطلاح «بگی» استفاده کنید.

13. بالاتنه شلوغ را فراموش کنید
اگر بالاتنه‌تان چاق است،‌ از پوشیدن هر نوع پیراهن و تی‌شرتی که قسمت بالای آن طرح‌دار بوده یا هر نوع تزئینی دارد، خودداری کنید؛ چون این نوع لباس تنها به حجم نیمه بالایی بدن شما می‌افزاید.

_ تناسب را رعایت کنید
14. کیف‌های کوچک دست نگیرید .

کیف دستی‌های مجلسی و کوچک، شاید زیبا و جالب باشند، اما حمل کردن آن شما را به طور نامناسبی بزرگ نشان می‌دهد. ترجیحا کیفی انتخاب کنید که اندازه بزرگی آن با بدن شما متناسب باشد.

_ چگونه شکم بزرگ خود را مخفی کنید
15. بادگیر و کاپشن‌های پفکی نپوشید .

شما نباید از لباس‌هایی مثل جلیقه‌های بادگیر و در کل، لباس‌هایی که یک لایه اضافی دارند، استفاده کنید. در ضمن باید دقت کنید سایز دور گردن لباس رسمی که انتخاب می‌کنید، دقیقا اندازه گردن یا حداکثر یک سانتی‌متر بزرگ‌تر باشد. هنگام خرید لباس، سعی کنید که بلوزهای بزرگ را با بافت‌‌های درشت، انتخاب کنید و از پوشیدن جلیقه‌های ایستاده بپرهیزید.

16. دامن کلوش را کنار بگذارید .
وقتی پایین‌تنه چاقی دارید، نباید از دامن‌هایی که تنها یک برش خورده‌اند، استفاده کنید. پوشیدن شلوارهای چسبان و تنگ با کفش‌های تخت یا دامن هایی که تا سر زانو می‌رسند و مدل آن‌ها کلوش است، اصلا برازنده شما نیست. همچنین شما نباید از شلوارهایی که در کناره‌هایش جیب دارند، یا کت و جلیقه‌های کوتاه استفاده کنید.

17. گل ریز و درشت ممنوع!
اگر شکم بزرگی دارید، بهتر است از انتخاب لباس‌هایی که پارچه نازکی داشته یا طرح‌های درشت یا حتی گل‌ریز دارند، بپرهیزید که فقط باعث بدهیکل شدن شما می‌شوند. در کل شما نباید از لباس‌های کشی که جذب بدن‌تان می‌شود استفاده کنید و می‌توانید با پوشیدن دامن‌های زیپ‌دار با رنگ تیره و مات شکم خود را به داخل جمع کنید. همچنین باید ژاکت‌هایی بپوشید که بلند هستند و روی شکم شما را می‌پوشانند تا در کل اندام شما باریک‌تر به‌نظر آید.

18. دامن کوتاه و کفش تخت؟! هرگز!

وقتی مچ و ساق پای‌تان چاق است، بهتر است از دامن‌هایی که تا زیر قوزک پا ارتفاع دارند استفاده کنید. همچنین بهتر است از کفشی استفاده کنید که حداکثر 6 سانتی‌متر ارتفاع پاشنه آن باشد، در غیر این صورت نامتناسب به نظر می‌رسید.

19. شق و رق نپوشید!
پارچه لباس‌های‌تان نه خیلی سفت و محکم و نه خیلی نرم و نازک باشد! در مقابل، سعی کنید از لباس‌های تیره رنگ با جنس کتان یا لنین و شلوارهایی که دقیقا روی کمر قرار می‌گیرند، استفاده کنید. در ضمن بهتر است شلوار و جلیقه‌تان هم‌رنگ باشد.

20. شلوار پارچه‌ای انتخاب آخرتان باشد!
سعی کنید تا حد امکان به سراغ شلوارهای پارچه‌ای نروید. بر عکس شلوارهای جین برای شما بسیار مناسب هستند، آن هم جین‌هایی با رنگ تیره. سرمه‌ای از آن دسته رنگ‌هایی است که می‌تواند بین افراد چاق حسابی محبوب شده و به یکی از نمادهای خوش‌پوشی تبدیل شود.

/ 6 نظر / 3 بازدید
سارا

سلام.من خودم خیاط هستم و این مواردی که در اینجا نوشته بودید بسیار عالی و بجا بود. ممنون

حامده

سلام. خسته نباشید. من یه سوال داشتم. نمی دونم با توجه به مشغله کاریتون براتون امکان داره بهم جواب بدین یا نه؟ اگه جواب بدین, بینهایت ممنون میشم. در پارچه های کتان و جین, دوخت های نما رو چه جوری میدوزن که حالت جمع شدگی پیدا می کنه؟ من برای امتحان, کشش نخ زیر رو بیشتر کردم, و یک بار هم پارچه زیری رو کشیدم تا رویی خورد بخوره, اما هیچ کدوم مثل لباسهای حاضری نشد. در ضمن چرخ خیاطی ام کاچیرانه. با تشکر فراوان.

حامده

سلام. فکر میکنم من خوب توضیح ندادم. برای همین یه عکس از کمربند یه کاپشن براتون می فرستم. منظورم دوخت رویی لباسه که باعث چروک شدنش میشه. در پارچه های ظریف, وقتی از دوخت نما استفاده می کنم, خودبخود چروک میشه که باید با اتو صافش کنم. اما وقتی در پارچه های ضخیم مثل لی و کتان عمدا می خوام اینجوری بدوزم, نمیشه. آیا باید از چرخ صنعتی استفاده کنم؟ بی نهایت ممنون. http://www.faupload.com/upload/90.1/Esfand/Photo-0002.jpg

حامده

سیب شود رویتان, سرخ و سپید و قشنگ, سبز شود جانتان, سبز و بلند و کمند, سیر شود کامتان از کرم کردگار, سکه شود کارتان, روزیتان برقرار, ماهی عمرت بود پرحرکت پرتلاش, غم بشود سنجدی رخت ببندد یواش, پر ز حلاوت شود چون سمنو زندگی, غرق سعادت شود شیوه این بندگی. سال نو مبارک.

بانو

سلام ببخشيد يه راهنمايي مي خواستم: من خودم يه چرخ خياطي از اين معمولي هاي ساده دارم. ولي با چرخ هاي كاچيران مدل 1129 و 1149 و4084و 1139 خيلي كار كردم. حالا يكي بهم چرخ ياسمين مدل 9000A رو كادو داده. مي خوام بدونم آيا مثلا حتي مدل 1129 خيلي بالاتر از اين ياسمينه يا نه؟ و مثلا مي صرفه من برم عوض كنم اين چرخ كادويي رو و يه مدل بالاترشو بردارم؟ خيلي ممنونم.

حسینی

سلام خسته نباشید. سایت شما در رابطه با اموزش خیاطی و ژورنال ها است ایا شما مایل هستید برای فروش دی وی دی های اموزش خیاطی و ژورنال عروش و داماد با ما همکاری کتند؟ در صورتی که مایل بودید در سایت ما ثبت نام کنید و بنر اموزش خیاطی و ژورنال ها و نحوه بستن شال و روسری را در سایت بگذارید. یا یک پست ویژه اموزش خیاطی به دهید. هر فروش خیاطی 6 هزار تومان برای شماست به عنوان پورسانت. با امار وبلاگتان فکر کنم روزی 10 عدد بفروشید.موفق باشید