تاريخ : ۱۳٩۳/٥/۱٢ | ۱٠:٤٤ ‎ب.ظ | نویسنده : علیرضا قاسمی راوندی

 هر چه که خوار آید ... روزی به کار آید

گاهی اوقات باقی مانده محصولی که استفاده میکنیم یا لوازمی که بعد از مدتی استفاده فرسوده شده و بنظر می آید زمان آن رسیده که آنرا دور بریزیم بقدری در زمانی خاص برای ما کارگشاست که تصورش را هم نتوان کرد . برای مثال افرادی که کارهای فنی انجام میدهند یک جعبه دارند که درون آن انواع  و اقسام پیچ و مهره را نگه داری میکنند و هر گاه مورد جدیدی را بدست میآورند به مجموعه خودشان اضافه میکنند چون میدانند روزی بکارشان خواهد آمد . البته هدف ما ذکر چند محصول مربوط به آب است که در منازل مورد استفاده قرار گرفته  و مصرف روزانه دارد  که به معرفی آنها میپردازیم .

چند سالیست که محصولی بنام صابون فوم ( کف ) به بازار آمده ، مایعی است درون یک ظرف که با فشردن خروجی فنری آن صابون بصورت کف بیرون میآید . این محصول کار شستشوی دست را بسیار ساده نموده و کمتر کسی میداند که لازم نیست قبل از آن مانند صابون ، دستان خود و صابون را خیس نماییم ( اکثر اشخاص قبل از صابون زدن دست ، شیر آب را باز میکنند و تا پایان کار آنرا نمیبندند ) در اینجا لازم به توضیح است که  ساچمه ریزی داخل آن تعبیه کرده اند که با عبور پر فشار صابون مایع از کنار آن تبدیل به کف میشود و اما استفاده از آن در صورتی که استاندارد باشد مدتها  کارآیی خواهد داشت و فنر آن بسادگی ضعیف نمیشود اما قبل از اینکه به مورد مصرف آن بپردازیم ذکر یک مطلب ضروریست . همیشه هنگام بکار بردن صابون مایع چند قطره از آن درون روشویی میریزد و همانطور که در مکانهای عمومی هم که از آن استفاده میکنند هرز رفتن آنرا مشاهده کرده ایم نمیخواهیم بگوییم که این اسراف حتمیست و بهیچوجه نمیتوان جلوی آنرا گرفت اما حفظ صابون مایع و جلوگیری از ریختن آن مهارت زیادی میخواهد و کار هر کسی نیست . با این مقدمه قصد داریم یادآوری کنیم که با استفاده از یک ظرف خالی صابون فوم ، میتوان صابون مایع را تبدیل به صابون فوم کرد . البته صابون مایع شرکتهای مختلف نتیجه های مختلف نیز میدهد اما تقریباً تمامی آنها را باید با یکسوم ظرف صابون مایع با یکسوم ظرف آب خاکستری زلال مخلوط کرد یکسوم فضای باقی مانده برای مخلوط نمودن آنها باید خالی باشد البته اشکالی ندارد در صورت غلظت صابون قدری آب و در صورت رقیق بودن آن قدری صابون مایع اضافه کنیم و باید دقت کنیم که قبل از تصمیم گیری راجع به غلظت و رقیق بودن آن محصول بخوبی مخلوط شده و مقداری که در لوله و مجاری خارج شونده وجود دارد تخلیه شده باشد .

به همین ترتیب مایع ظرفشویی و شامپو را با استفاده از یک ظرف خالی صابون فوم میتوان تبدیل به مایع ظرفشویی فوم یا شامپوی فوم کرد . نکته ای که بسیار مهم است و لازم است دوباره یادآوری کنیم این است که باید از آب خاکستری زلال استفاده کرد زیرا چنانچه از آب معمولی استفاده شود امکان خراب شدن محصول بدلیل خراب شدن آب بسیار است  خصوصاً در مورد شامپو و آنهم شامپوهایی که در آنها از زرده تخم مرغ یا امثالهم استفاده شده باشد چون شامپو مدت بیشتری زمان میبرد تا تمام شود و دیگر اینکه هوای محل نگه داری آن گرم است . بهر حال توصیه میکنیم مخلوط فوم برای شامپو را کمتر درست کنیم .

چه موقعی مسواک را دور می اندازیم ؟ در حقیقت از نظر ما فرقی نمیکند مگر اینکه تمام پرزهای برس آن ریخته باشد ! بعد از اینکه مسواک  کارآیی خود را برای مسواک زدن از دست داد چند استفاده مهم میتوان از آن کرد . اولین استفاده از آن هنگامیست که بعد از دستشویی میخواهیم دستمان را صابون بزنیم . اگر صابون فوم داشته باشیم باندازه سه فشار کف را داخل دستی که با آن طهارت گرفته ایم ریخته و انگشتان را داخل آن فرو برده و با مسواک زیر ناخنها را مسواک میزنیم سپس با دست دیگر شیر آب را باز کرده مسواک را شسته شیر آب را بسته و مسواک را در محل خود میگذاریم ، چند فشار کف دیگر به داخل دست ریخته و هر دو دست را صابون میزنیم . اینکار که به اندازه کافی اهمیت خود را دارد از انتقال دوباره  میکروب ها از طریق ناخنها به دهان  و دستگاه گوارش جلوگیری میکند . اگر صابون معمولی هم داشته باشیم میتوان پرز مسواک را به صابون کشید که استفاده از آن همزمان با صابون زدن دستهاست .

استفاده مهم دیگری که از مسواک میتوان کرد شاید در نظر اول خنده دار بنظر برسد اما بعد از استفاده به اهمیت آن پی خواهیم برد و افسوس میخوریم که چرا تا بحال از این وسیله بظاهر بی مصرف در این جهت استفاده نکرده ایم . بارها اتفاق افتاده که تازه حمام بوده ایم اما احساس خارش شدیدی در قسمت کمر میکنیم دستمان هم نمیرسد که آن نقطه را بخارانیم ناگزیر اگر کس خوی و نزدیکی باشد از او کمک مییریم اما باز هم نتیجه ای نمیگیریم ( البته ما طریقه شستشوی کمر در حمام را هنگامی که تنها هستیم توضیح داده ایم ) اینجاست که اگر یک مسواک مستعمل داشته باشیم بخوبی بفریاد ما میرسد اما اشتباه نکنید مسواک بتنهایی قادر به رفع مشکل ما نیست بلکه باید آنرا مرتب در آب سرد فرو برد یعنی بیش از اینکه مسواک را به کمر بمالیم قصد داشته باشیم بوسیله مسواک آب را به آن نقطه برسانیم . دقت کنیم که اگر مسواک زبر بوده و زیاد و با فشار استفاده کنیم ممکن است موجب زخم شود . اگر با دقت به توصیه های ما عمل کنید تا چند روز از این ناراحتی راحت خواهید شد .

از مسواک مستعمل استفاده های دیگری هم میتوان کرد مانند پاک کردن شیار کنترل ها و موبایل ، کافیست قدری آنرا مرطوب کرده سپس با یک دستمال کاغذی پاک کنیم . با آن میتوان محلی را چسب کاری کرد و سپس آنرا دور انداخت . همچنین رنگ آمیزی مختصر هم میتوان بوسیله آن انجام داد . فکر کنید شاید ....

مودر دیگر اسکاچ ظرفشوییست . اگر از صابون معمولی استفاده میکنیم آنرا خشک در جاصابونی قرار داده  بهترین وسیله برای جلوگیری از خمیر شدن صابون میباشد البته خود اسکاچ هم که قدری صابونی شد وسیله خوبی برای شستن ظروف ذخیره و سینک ظرفشوییست . همچنین بهترین وسیله برای شستشوی میوه ها ست اما برای سیب زمینیهای گل آلود آنها را در سطلی که آب ذخیره تا روی آنها را بپوشاند قرار داده اسکاچ را کف آلود کرده و پس از شستشو با کف در همان آب فرو برده ، کنار میگذاریم و در پایان همه را آب میکشیم . بهتر است میوه های گل آلود را هنگامی که خشک هستند تا آنجا که میشود گل های آنرا گرفت  (در این مورد آخر 7 - آب خاکستری مخلوط کف و گل خواهیم داشت که دور ریختنیست)  • قیمت سکه
  • میهن صدا
  • ضایعات