تاريخ : ۱۳٩۳/٥/۱٢ | ۱٠:۳۸ ‎ب.ظ | نویسنده : علیرضا قاسمی راوندی

بطور کلی آب آشامیدنی را برای استفاده مجدد خاکستری نام نهاده و به هفت گروه تقسیم می کنیم :

1 –  آب خاکستری زلال ، آب جوشیده ایست که برای تهیه چای در کتری یا سماور باقی میماند و مصارف آن برای اتوی بخار و تبدیل نمودن صابون مایع و مایع ظرفشویی و شامپو به فوم ( کف ) و رادیاتور ماشین و آب پاش شیشه کاربرد دارد و بهترین ظرف برای ذخیره آن بطریهای خالی نوشابه خانواده میباشد .

2 –  آب خاکستری تمییز ، آبیست که برای دسترسی به آب گرم یا سرد از لوله خارج میکنیم و یا آبیست که برای آشامیدن برده ایم اما استفاده نشده هم چنین آبیست که بعد از آب کردن  برفک یخچال بدست میآید از این آب برای شستشوی دست و صورت ، وضو گرفتن ، شستشوی میوه ها ، نظافت منزل ، آب کشی لباس ، خیساندن ظروف غذایی که بفوریت فرصت شستشوی آنرا نداریم و آبیاری گیاهان و باغچه استفاده میکنیم .

3 –  آب خاکستری روشن ، آبیست که بعد از شستشوی دست و صورت یا وضو گرفتن یا شستشوی میوه های بظاهر تمییز و همچنین آبی که در پایان استحمام برای آب کشی بدن استفاده میشود ( که این مورد برای آب کشی لباس هم استفاده میشود ) بدست میآید . این آب برای آبیاری گیاهان ، شستشوی درب حیاط و ماشین و ذخیره در فلاش تانکهایی که پشت توالت فرنگی قرار گرفته مورد استفاده قرار میگیرد .

4 –  آب خاکستری تیره ، آبیست که بعد از آب کشی بعضی از ظروفی که نیاز به مایع ظرفشویی ندارد همچنین آبیست که از خیساندن برنج و حبوبات میماند و دیگر آبیست که بعد از آب پز کردن سیب زمینی و امثالهم و یا جوشاندن انواع کنسرو و مواردی شبیه آن بدست میآید ( لازم است برای پخت برنج نمک را حین جوش آمدن آب در ظرف بریزیم و سیب زمینی را هم بعد از پختن و حین مصرف نمک به آن اضافه کنیم تا برای آبیاری گیاهان و استفاده بجای سیفون دستشویی مانعی نداشته باشد )  .

5 –   آب خاکستری کف آلود ، همانطور که از نامش پیداست هنگام استحمام یا دست و صورت صابون زدن یا هنگام مسواک زدن بدست می آید و موارد استفاده آن عبارت است از خیساندن لباسهای چرک و شستشوی حیاط و درب منزل و ماشین و همچنین جایگزینی مناسب برای سیفون دستی دستشویی است .

6 – آب خاکستری گل آلود ، آبیست که از شستشوی میوه های گل آلود مانند سیب زمینی یا سبزی و امثالهم بدست میآید و تنها کاربرد آن آبیاری باغچه و گلدانها و کارهای مختصر بنایی با ماسه و سیمان است .

توضیح اینکه برای ذخیره موارد مختلف آب ، نیاز به ظروف بیشتری داریم در غیر این صورت با تخلیه زود هنگام آنها در محل های مناسب و یا با مخلوط کردن آبهای مشابه هم میتوان صرفه جویی حداقلی انجام داد .  • قیمت سکه
  • میهن صدا
  • ضایعات