تاريخ : ۱۳٩۱/٧/٥ | ٧:٤٥ ‎ق.ظ | نویسنده : علیرضا قاسمی راوندی

 بهترین راه برای صرفه جویی در مصرف نان پخت صحیح آن است . معلوم نیست که چرا راه حلهای به این سادگی هیچگاه مورد استفاده قرار نمیگیرند و مردم مظلوم برای همیشه باید با این قبیل مشکلات دست و پنجه نرم کنند ، یا با شاطر و نانوا درگیر شوند و یا این ناراحتی را در عمق جان خود فرو برند .

بهترین راه برای از بین بردن این معضل دادن گواهینامه پخت به هر شاطر و نانواییست که در مجاورت تنور قرار میگیرد . درست مانند گواهینامه رانندگی . این طرح باید از مدتی قبل به تمام نانواییها ابلاغ شود و مکانهای هم برای امتحان آنها مشخص شود و یا اینکه این امتحان توسط یک کارشناس خبره در یکی از نانواییهای محله برگزار شود که صد البته آموزشگاههایی هم لازم است تاسیس شود .

کمترین اهمیت این قضیه این است که نانواها سعی در پخت بهتر نان میکنند .

دیروز که به یک نانوایی بربری رفتم ملاحظه کردم که نزدیک ده عدد نان از تنور قبل مانده که نیمی از آن سوخته و نیم دیگر آن خمیر است و با این وجود هیچکس حاضر به خریدن آنها نبود و همه منتظر نان از تنور جدید بودند . البته گاهاً کسی پیدا میشد و بدلیل نداشتن وقت یکی از آنها را میبرد اما در اینجا مسعله فروش نان نیست و مسعله اصلی اتلاف وقت و ضایع شدن نان است . البته من که بسیار ناراحت شده بودم شروع به اعتراض و مشاجره با آنها کردم و حتی به شاطر گفتم که آمریکا و اسرائیل خیلی از این کیفیت نان شما خوشحال میشوند و شاطر گفت که این مسعله چه ربطی با آنها دارد که در پاسخ شاطر گفتم که این خود یک نوع ضربه زدن به اقتصاد کشور است . بهر حال مردم حاضر هم با من همصدا شده بودند و هر کس چیزی میگفت و چون شاطر اتحاد ما را دید دیگر جرات نکرد به بنده چیزی بگوید وگر نه بدشان نمیآمد که با من درگیر شوند .

دومین مورد صرفه جویی در نان نحوه ی نگه داری آن است . اگر مقدار نانی که تهیه نمودید بیش از مصرف روزانه است اضافه آنرا پس از خنک شدن در یک کیسه تمییز قرار داده هوای آنرا خارج نموده ، لبه ورودی آنرا پیچانده و در جا یخی یخچال و یا در فریزر قرار دهید دقت کنید که درب کیسه را گره نزنید تا بتوانید با خشک کردن آن ، چند بار دیگر هم از آن استفاده کنید . این نان را چند ساعت قبل از مصرف از محل یخ زدگی درآورده و در همان کیسه داخل سفره قرار دهید تا رطوبتی که مربوط به نان میشود به خوردش برود تا دوباره تازه و قابل استفاده گردد . البته بهتر است که قسمتهای خوب نان را فریز کنید بعنوان مثال ما دو طرف نان بربری را زودتر مصرف کرده و قسمتهای میانی آنرا که پخت بهتری دارد در جایخی یخچال قرار میدهیم و سعی هم میکنیم زمان آن طولانی نشود و هر چه زودتر نان فریز شده را مصرف کنیم . 

شما هم اگر مطلبی بنظرتان میرسد اضافه کنید و اگر سکوت اختیار کنید احساس میکنم پاک ناامید شده اید و تلاشی برای بهتر زیستن ندارید و آنگاه دیگر برای که و برای چه بنویسم ؟؟!!    • قیمت سکه
  • میهن صدا
  • ضایعات